Naukowcy twierdzą, że osoby spędzające dużo czasu na Facebooku są bardziej nieszczęśliwe!

Nauka

05.11.2017 Marcin B.

W dzisiejszych czasach prawie każdy ma konto na Facebooku. Najnowsze badania naukowe dowodzą jednak, że osoby, które nie angażują się w tym serwisie są szczęśliwsze. Okazało się, że Facebook może mieć negatywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Dane z 2016 pokazują, że typowy użytkownik spędza na Facebooku około 50 minut dziennie. Można więc bezpieczne założyć, że wielu z nas poświęca temu serwisowi więcej. Według naukowców, im więcej go używamy, tym bardziej jesteśmy nieszczęśliwi!

Badania zostały przeprowadzone przez Holly B. Shakyę z University of California oraz Nicholasa A. Christakisa z Yale. Choć były już podobne prace z podobną konkluzją, zazwyczaj koncentrowano się na wielu serwisach społecznościowych, a nie tylko na Facebooku.

Są to również pierwsze badania, które skupiają się na jakości czasu spędzonego na Facebooku, a nie wyłącznie na ilości. Ma to niebagatelny wpływ na spadek ogólnego współczynnika szczęścia. Badanie przeprowadzono na 5208 osobach, które rekrutowano w trzech grupach (2013, 2014 i 2015). Aktywność każdej grupy na Facebooku monitorowano przez okres dwóch lat. Potwierdzono, że im częściej "obiekt" korzysta z Facebooka, tym jest mniej szczęśliwy.

Proste akcje na Facebooku, takie jak klikanie w linki, aktualizowanie statusu czy klikanie w "lubię to" zmniejszały uczucie dobrego samopoczucia psychicznego o 5 do 8 procent. 

Brano także pod uwagę czas spędzany online, liczbę znajomych i częstotliwość reagowania na posty. Aby mierzyć współczynnik szczęścia, korzystano z ankiet dotyczących zdrowia psychicznego badanych. Naukowcy byli w stanie połączyć określone aktywności na Facebooku z obniżeniem samopoczucia psychicznego.

"Odkryliśmy, że zarówno lajkowanie zawartości publikowanej przez innych użytkowników i klikanie w linki przewiduje dalszą redukcję w zdrowiu psychicznym, fizycznym, a także obniżenie satysfakcji z życia" - piszą naukowcy.

Badania wykazały też kompromis między interakcjami offline i online. Negatywne efekty korzystania z sieci są porówywalne z pozytywnym wpływem interakcji na żywo. 

Jako największe zagrożenie wskazano nadmierne używanie Facebooka, które występuje wtedy, gdy użytkownik angażuje się interakcje międzyludzkie tylko za pośrednicwem tego serwisu, jednocześnie stroniąc od korzyści płynących ze spotykania się z ludźmi twarzą w twarz. Podejrzewa się, że to przez to, że nasza obecność w sieci może być rozważnie kontrolowana przez użytkownika, prezentując "lepszą" wersję jej lub jego w internecie, przez co inni mogą czuć się gorsi. 

Ile razy robiłaś jedno zdjęcie zanim je opublikowałaś? Czy było retuszowane? Czy publikujesz tylko o dobrych rzeczach, pomijając te złe, które też ci się przytrafiają?  

Poprzednie badania pokazywały, że depresja może być łagodzona dzięki spędzaniu czasu z innymi ludźmi. Najlepsze efekty uzyskiwano dzięki dotykowi, takiemu jak przyjacielskie poklepanie w ramię lub przytulanie. Co ciekawe, efekt obserwowany jest w rozmowach telefonicznych, ale zanika gdy obiekty badań tylko ze sobą piszą. Interakcja na Facebooku występuje wyłącznie poprzez pisanie, co może być jednym z powodów.

Źródło: ViralThread

Zobacz też: Stracili dobytek całego życia przez jeden post na facebook'u...
Zobacz więcej

Selfie to idealny sposób na to, by podzielić się z innymi ludźmi miłymi chwilami z naszego życia. Czasami jednak mogą okazać się spektakularną wpadką. Oto przykłady tych drugich! 1. "Kim i jesteś i co zrobiłaś z moim tatą"?! 2. "Zaraz będzie mój"! 3. Dziewczyna narzeka na ruch, ale okulary zdradzają coś innego 4. Gdy spotykasz siebie z przyszłości... 5. Życie tej dziewczyny nie będzie już takie samo... 6. Tata się załapał 7. "Znowu fotka? Proszę...

Czasami miejsce, które widzimy na ulotkach lub zdjęciach w Internecie nie przypomina tego, co widzimy na miejscu. Hotelarze stosują szereg forteli, dzięki którym wszystko na zdjęciach wygląda o wiele bardziej zachęcająco. Właśnie dlatego przed rezerwacją warto poczytać opinie. Ci ludzie chyba o tym zapomnieli, bo nadziali się na takie...

Rosjanie słyną z wielu zabawnych rzeczy - ich styl życia jest nie do podrobienia. Jedną z charakterystycznych obsesji tego narodu są wszechobecne dywany. Są na podłogach, na ścianach, a nawet na ulicach miast. Zobacz zresztą sam(a)! 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. Źródło: Acidcow Zobacz też: Zdjęcia z rosyjskich wesel bawią do łez - tak się bawią w Rosji!...

Jeśli kiedykolwiek przyjdzie ci do głowy gotowanie w stanie mocno wskazującym na spożycie alkoholu, lepiej połóż się spać z pustym żołądkiem. Ci ludzie popełnili ten błąd, a efekty powalają na kolana! 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. Źródło: Acidcow Zobacz też: Upił się i zasnął zawieszony gaciami na płocie - został gwiazdą internetu! Zobacz przeróbki!...

Nigdy nie lekceważ wizyty w dobrym salonie fryzjerskim. Odpowiednia fryzura może z przeciętnej osoby zrobić niesamowitego przystojniaka! Nie wierzysz? Obejrzyj więc poniższe zdjęcia - zmienisz zdanie! 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. Źródło: Acidcow Zobacz też: Okropne fryzury z lat 80. i 90., które niedługo znów mają być modne! Tylko nie to! (ZDJĘCIA)...

Mamy nadzieję, że akurat nie jesz posiłku, bo to co za chwilę przeczytasz może być odrobinę obrzydliwe. Masz kupę między pośladkami. I na bieliźnie. Prawdopodobnie odrobinę też w innych dolnych partiach ciała. Tak, to prawda. Jeśli podcierasz się zwykłym papierem toaletowym od przodu do tyłu, nie wycierasz wszystkiego do końca. Zastanów się trochę. Nie myjesz ciała cienkim, suchym papierem. Czasami zdarza ci się w ten sposób usuwać nadmiar potu. Zazwyczaj używasz...

SHOWTIME.PL


Administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za materiały dodawane przez użytkowników, którzy podczas rejestracji zaakceptowali regulamin serwisu. Jeśli uważasz, że materiał znajdujący się w naszym serwisie łamie prawo, bądź narusza zasady, możesz zgłosić ten fakt to administracji serwisu

Wszelkie prawa zastrzeżone 2015
Wybór języka: